Mikor tárgyalunk és mikor nem?
"A tárgyalás az, ahol mindkét fél jól jár, de különösen én." - mondta egyik kedves ügyfelem.
Ahogy az ördög ügyvédje című filmben is láthatjuk az élet alapvető lételeme a tárgyalás. Azaz folyamatosan döntéseket hozunk, csereüzleteket kötünk. A leggyakrabban az üzleti életben halljuk a tárgyalás kifejezést. De valójában mikor tárgyalunk és mikor nem?
Mivel jól hangzik ez a szó, hogy tárgyalás ezért a közbeszédben mindent tárgyalásnak neveztek el. Ezért nagyon gyakran azt hisszük, hogy tárgyalunk, pedig nem!!!!! Ha a tárgyalásra érdekérvényesítésként tekintünk, akkor hamar rájöhetünk, hogy a tárgyalásnak vannak egyéb stratégiái is. Az egyik ezek közül: a véleménycsere.
“Bementem a főnökömhöz a véleményemmel és kijöttem az övével” vagy “A vélemény olyan, mint a szellentés. Visszatartja az ember egy darabig, aztán ha nem sikerült, nagy felháborodást okoz.”
A véleménycsere nem más, mint meggyőzés. Manapság nem lehet eladni meggyőzéssel. Az emberek nem szeretik a nyomulós értékesítőket. Túl rámenősnek tartják őket. Hogyan lehet mégis megtalálni az arany középutat? Mi a baj a meggyőzéssel?
Comments